Inteligentny dom - rewolucja czy chwilowy trend?

O inteligentnych domach słyszał z pewnością każdy, kto chociaż trochę interesował się tematyką nieruchomości, a nawet jeśli nie, to po prostu ten, kto lubi od czasu do czasu zapoznać się z nowinkami technologicznymi. Świat nieustannie idzie do przodu, oferując ludziom wiele zróżnicowanych możliwości, z których mogą, chociaż nie muszą skorzystać. Jedną z nich są inteligentne domy, czyli, ujmując rzecz w najprostszych słowach, obiekty stworzone w taki sposób, aby ułatwić ich mieszkańcom życie. Czy tego typu budynki są prawdziwą rewolucją, czy może wyłącznie chwilowym trendem?

 

Zdania, jak w każdej sytuacji, są podzielone. Wiele osób uważa domy wyposażone w szereg czujników, kamer oraz urządzeń elektronicznych sterowanych z poziomu smartfona za coś zupełnie zbytecznego, zarezerwowanego wyłącznie dla nowobogackich osób, które często wybierają przerost formy nad treścią. W rzeczywistości jednak inteligentne domy dają ogrom możliwości, których spore grono nadal nie jest świadome.

 

Jakie korzyści w takim razie niosą za sobą obiekty, o których mowa?

 

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Czujniki zamontowane w domu są w stanie natychmiast poinformować o potencjalnym zagrożeniu - pożarze bądź włamaniu. Ponadto system reaguje na nieobecność domowników, dzięki czemu jest w stanie w odpowiedni sposób dostosować różnego rodzaju urządzenia, oszczędzając przy tym nasze pieniądze. Czujniki ruchu, światła oraz temperatury doskonale sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, niewątpliwie ułatwiając życie. Czego chcieć więcej?

 

Coraz więcej deweloperów ma do zaproponowania swoim klientom stworzone w nowoczesny sposób inteligentne domy. Znaleźć je można między innymi na podwarszawskim osiedlu Ventana. Nieruchomości z pełną automatyką pozwalają na sterowanie roletami, markizami, bramami garażowymi lub oświetleniem, nie ruszając się z miejsca. Dzięki indywidualnym ustawieniom każda osoba jest w stanie dostosować dom do własnego rytmu życia. Zdecydowanie wpływa to zarówno na komfort domowników, jak i na ich bezpieczeństwo.

 

Inteligentne domy mają wielki potencjał. I chociaż, mimo braku wyżej wspomnianych udogodnień, da się bez nich przeżyć, to o ile przyjemniej, wygodniej i pewniej będziemy czuli się w domu, który przejmie chociaż część naszych obowiązków. Warto przemyśleć tę opcję, która z pewnością w bardzo krótkim czasie przekona do siebie nawet największych tradycjonalistów.

 

Sprawdź: Inteligentne domy Ventana

Komentarze

Brak komentarzy