Gdzie można kupić baterie do instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne, między innymi dzięki dopłatom, z każdym rokiem zyskują na popularności wśród użytkowników prywatnych. Jednak sam montaż instalacji i peryferiów to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na fotowoltaikę. Liczą się poszczególne elementy składowe, ze szczególnym uwzględnieniem baterii. Pełniące funkcję magazynu wyprodukowanej energii muszą nie tylko służyć przez długi czas, ale też być odpowiednio dopasowane do warunków. Starannie dobrane baterie do instalacji fotowoltaicznej zapewnią dostęp do energii również w okresach o niskim poziomie nasłonecznienia.

Najważniejsze parametry

Pierwszym parametrem przy wyborze baterii, także do fotowoltaiki, jest jej pojemność, najczęściej wyrażana w amperogodzinach (Ah). Im wyższa, tym większa zdolność do przechowywania energii, ale też przy zakupie nie można przesadzać. Odpowiednie kalkulatory zużycia energii pozwalają dobrać pojemność do wielkości domu, materiałów izolacyjnych czy liczby domowników. W praktyce okazuje się, że pojemność to tylko jeden z parametrów. Specyfika pracy instalacji fotowoltaicznej – zmienność związana z nasłonecznieniem – wymaga więc, by bateria była nie tylko odpowiednio pojemna, ale też jak najdłużej magazynowała energię. Dlatego świadomi użytkownicy decydują się nie na tradycyjne akumulatory, ale na modele konstruowane z myślą o trudnych i zmiennych warunkach, w tym instalacjach słonecznych.

Dziś najpopularniejszą technologią w bateriach do fotowoltaiki są akumulatory opierające się na technologii AGM. Do zalet technologii zalicza się możliwość montażu akumulatora pod dowolnym kątem oraz wyposażenie w jednokierunkowy zawór ciśnieniowy, będący zabezpieczeniem przed ewentualnym nadmiernym wzrostem ciśnienia. Warto dodać, że akumulatory AGM poza fotowoltaiką spotyka się choćby na łodziach motorowych, co jest znakomitą rekomendacją dla tej technologii.

Jakość z Polski

W czasach globalnego przepływu technologii świetnie odnalazł się polski producent baterii do fotowoltaiki – Bater – nawiązując współpracę ze światowymi liderami branży. Dzięki temu nowoczesne baterie do instalacji fotowoltaicznych można kupić w konkurencyjnych cenach bez obaw o jakość.

Komentarze

Brak komentarzy